Az alábbi energia megtakarítási tippek közzétételével szeretnénk Önt segíteni mindennapjaiban, abban, hogyan spóroljon, hogyan járulhat hozzá környezete védelméhez:
- Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos és pénztárcát is kímélő tippet, amivel energiát takaríthat meg.
- A lakás vagy családi ház egyes helyiségeiben az alábbi ideális hőmérsékleti értékeket javasoljuk – általában 20-21 °C elegendő a komfortérzethez. (Lakószoba: 20 °C, Gyerekszoba: 21-22 °C,Étkező: 20 °C, Konyha: 18 °C, Hálószoba (nappal és éjszaka): 16-18 °C, Fürdőszoba (a használati idő alatt): 23 °C, Előtér és folyosó: 15 °C, Garázs: fűtetlen)
- A nagyon hideg téli napokon nem szabad teljesen leállítani a fűtést vagy hosszú ideig szellőztetni, mert a nagyon lehűlt helyiségek felfűtése sokkal több időt és energiát vesz igénybe.
- Javasoljuk, hogy rövid ideig, szélesre tárt ablakokkal szellőztessen, a fűtést pedig közben állítsa minimumra.
- Javíthatja a hőáramlást, ha nem takarja el, vagy fedi le a fűtőtestet.
- Szükséges rendszeresen tisztítani a radiátorokat és konvektorokat, mert a rárakódott szennyeződés, por miatt több energia kell a fűtéshez.
- A párás levegőben egy adott hőmérsékletet melegebbnek érez, ezért szükséges rendszeresen párologtatni.
- Fontos a jól karbantartott, megfelelő szigetelés, amely leginkább a nyílászáróknál érhető tetten. Az elöregedett vagy nem megfelelő szigetelés akár 30%-kal is megnövelheti a fűtés költségeit.
- Minden 1 °C hőmérséklet-csökkentés kb. 5-6% fűtőenergia-megtakarítást eredményez. Javasoljuk, hogy vegye le a fűtést abban a helyiségben, ahol nem tartózkodik!
- Víztakarékossági és környezettudatossági szempontokat is vegyen figyelembe annak eldöntésekor, hogy inkább zuhanyozik gyakrabban vagy a kádban fürdik. A kádban fürdés körülbelül 160 liter vizet használ el, a takarékosabb zuhanyozáshoz már 60 liter víz is elég.
Felújításnál gondolja végig, hogy a WC-öblítéshez inkább víztakarékos öblítőtartályt vagy tartály nélküli vízöblítőt szereltessen fel, mert így szabályozható a felhasznált vízmennyiség.
- Fogmosás közben folyóvíz helyett használjon poharat!
- Gyűjtsön esővizet és használja öntözésre. Nemcsak vizet spórol, hanem a virágoknak is jót tesz.
- Meleg nyári napokon öntözzön inkább este, mert akkor kevesebb a párolgás.
- Ügyeljen a csöpögő csapokra! Egy, percenként 10-20 cseppet áteresztő vízcsappal egy hét alatt egy kádnyi vizet pocsékol el.
- Mosogatásnál az edények tisztára mosásához ne használjon folyóvizet, csak az öblítéshez.
- Javasolt a gázmérő rendszeres leolvasása, így mindamellett, hogy ellenőrizzük gázfogyasztásunkat, hozzászoktatjuk magunkat a takarékos gázfelhasználáshoz is.
Szellőztessünk gyakran, de csak rövid ideig (napi 4 perc helyiségenként). A megfelelő szellőztetés az egyik legjelentősebb területe az energiatakarékosságnak. Az ésszerűtlen szellőztetés akár évi 20 % többletkiadást is okozhat!
- Klímatippünk köztudott megállapításra épül: inverteres készüléket szereltessen fel! Miért? A szokványos klímák fordulatszáma egyenletes, és ki-be kapcsolnak, így hol túl meleg, hol túl hideg van a szobában. Az inverteres készülékek a ventillátor fordulatszámát változtatva folyamatosan hűtenek, így egyenletes hőmérsékletet biztosítanak. Akár feleannyi áramot fogyasztanak és csendesebbek is.
- Egy háztartás teljes energiaköltségének 60-70%-a fűtésre, 10-15%-a melegvízre, 8-12%-a hűtésre, 10%-a az elektromos berendezések üzemeltetésére, 2%-a pedig világításra megy el.
- Energiaosztály az adott gép energiafogyasztását mutatja. A-tól C osztályig megfelelő, a D az átlagos kategóriát jelöli, míg az E-G osztály fogyasztása magas. A legkevesebb energiát az A+++ osztályú mosógépek fogyasztják.
- Érdemes a hagyományos izzókat energiatakarékosra kicserélni, ezzel sok energiát spórolhat. Ám javasoljuk, hogy csak ott cserélje ki, ahol folyamatosan hosszabb ideig ég. A sok le- és fölkapcsolgatás jelentősen csökkentheti az energiatakarékos izzók élettartamát. A rövid időtartamú világítás ráadásul nem is fogyaszt sok energiát.
Hőkamerás felméréssel megállapítható, hogy az épületből hol távozik az energia, mert sokszor nem várt helyen tapasztaljuk (padlásfödém, nyílászárók, pincefödém, lábazat stb.).
- Minél alacsonyabb hőmérsékleten tárolja a vizet a melegvíz-tárolóban, annál gazdaságosabb a működése és az élettartamára is kedvezően hat. A hőveszteség 60°C-os vízhőmérsékleten 53%, a vízkőképződés 26%, 40°C-on viszont a hőveszteség már csak 20% és nincs vízkőképződés.
- A központi fűtésű lakásokban javasoljuk helyiségenként hőmérséklet-szabályzókkal elérni a kívánt hőmérsékletet. Ezt radiátorra szerelhető szeleppel érhetjük el. Ezen megoldással 6-7 % energia-megtakarítást érhetnek el.
- Nem egészséges éjszaka túlzott melegben aludni, és mindemellett energiapazarlás is. Ezért ajánljuk, hogy éjszaka nyugodtan vegye lejjebb a fűtést. Ha éjszakára, illetve távolléte idejére 5-8 Celsius fokkal csökkenti a helyiségek hőmérsékletét, 5-10% energiát is megtakaríthat, szemben a folyamatos fűtéssel.
Kondenzációs kazán használatát azért ajánljuk, mert a technológiából adódóan 11%-kal energiatakarékosabb a hagyományos kazánoknál. Minél alacsonyabb hőmérsékleten működik egy fűtési rendszer, annál nagyobb az energia-takarékosság.
- A nagy hőtároló felületek, mint például a falak, a padlók, a cserépkályha felszíne, stb. felmelegedve lassan és egyenletesen adják át a hőt a helyiség levegőjének. Ideális az olyan fűtés, amelynél a hő sugárzással adódik át.
- Alacsony hőmérsékletű fűtési technológiával a fűtőanyag egyharmada és a széndioxid kibocsátás fele megtakarítható.